Relaxační křesla

Zdravé a pohodlné sezení

Není křeslo jako křeslo. Zatímco jedno křeslo totiž slouží víceméně jako doplněk sedačky, jejíž počet míst byl nedostatečný, některá křesla jsou individuality, které mohou fungovat samy za sebe. Naprosto typickým příkladem mohou být relaxační křesla, která slouží pro uvolnění a relaxaci.

Samozřejmě jejich hlavní účel, kterým je pohodlné sezení a vytvoření dalšího místa na sednutí, není v žádném ohledu minimalizován. První jmenovaný je naopak doveden do maximálního možného bodu, neboť relaxační křesla slouží především pro komfortní posezení, ať už při povídání s přáteli nebo rodinou či při sledování televize.

Relaxační křesla jsou polohovatelná, a proto jsou univerzálnější, co se týče počtu aktivit, jež v nich můžete dělat. Lze v nich dokonce dobře ležet a podřimovat nebo číst knihu, či zkrátka a jednoduše relaxovat. Takové relaxační křeslo může plnohodnotně nahradit klasické křeslo nebo se může stát samostatným designovým kouskem vaší domácnosti.

Relaxační křeslo jednoduché

Jednoduché relaxační křeslo představuje něco mezi židlí a křeslem a mezi křeslem klasickým a relaxačním. Má povětšinou prostou dřevěnou konstrukci esovitého tvaru, která je potažena látkou či jiným měkkým materiálem. Na základě svého zahnutého tvaru umožňuje pohodlnější sed, než rovné klasické televizní křeslo, na druhou stranu plně se jeho relaxační schopnosti rozvíjejí až v kombinaci s podnožkou, kterou lze ke křeslu samostatně dokoupit. Teprve ve chvíli, kdy se opřete do jednoduchého relaxačního křesla a dáte si nohy nahoru, dojdete uvolnění.

Tento styl křesla je vhodný především pro jedince, který pro relaxování nepotřebují nic složitého, popřípadě jejich domácnost nenabízí takové finanční či prostorové možnosti. Takové jednoduché relaxační křeslo se totiž vejde naprosto kamkoliv, snadno jím můžete doplnit sedací soupravu s křesly nebo ho dát samostatně do knihovny. Kromě pohodlného posezení takové křeslo nabízí i možnost pohupování.

Relaxační křeslo upgradované

Opakem jednoduchého relaxačního křesla není relaxační křeslo složité, pouze lépe vybavené. Ačkoliv relaxace by měla vycházet především z vašeho uvolnění, křeslo, která má nastavitelnou opěrku hlavu a také nohou, vám v tom spolehlivě pomůže. Při jeho výběru už ale můžete narazit na problém s velikostí popřípadě cenou, neboť tato relaxační křesla vyžadují více prostoru a rovněž jejich cena může udělat trochu větší díru do vaší peněženky.

Ovšem tato investice se vám plnohodnotně vrátí, protože relaxační křeslo může sloužit plnohodnotně i místo klasického křesla k sedačce. Když funguje jako křeslo, nepoznáte ho od obyčejného křesla – je složené, má vysokou opěrku, je rozložité. Jakmile se ale rozhodnete relaxovat, můžete po zatažení páčky opěradlo dát do takové pozice, která vám nejvíce vyhovuje. Dokonce jej lze i téměř sklopit do rovna, což znamená, že se na křeslo dá i pohodlně podřimovat. Většina těchto křesel už obsahuje i vbudovanou podnožku, kterou lze společně s opěradlem křesla nastavit podle vašeho uvážení.

Relaxační lehátko

Poslední typem tohoto druhu nábytku pro relaxaci je relaxační lehátko. To je spíše podobné jednoduchým relaxačním křeslům, neboť se nedá nijak rozkládat. Má rovnou daný esovitý tvar, tak aby byla kopírovaná páteř jedince a dobře se na něm leželo. Do jisté míry se dá přirovnat k lenoškám, které můžete vidět na zámku, a které sloužily právě k odpočinku a posezení.

Ovšem relaxační lehátko už má na rozdíl od lenošek ergonomický tvar, takže nejenže se vám na něm bude dobře ležet, ale nebudete si žádným způsobem ničit záda. Moderní relaxační lehátko ve tvaru jakési „housenky“ jsou většinou jednoduché, neboť kromě korpusu neobsahují nic dalšího. Nemají područky, podnožky nebo polohovatelné lehátko. To lze upravit jen do jisté míry u některých modelů. U lehátka najdete pouze podhlavník. Stylově se hodí do moderně zařízených domácností.

Co umí relaxační křesla

Schopnosti a vlastnosti, které vlastně relaxační křeslo dělají relaxačním křeslem. Jednak je to materiál, který musí být propustný, na dotek pohodlný a příjemný. Vrzající kůže není pro relaxační křeslo dobrou volbou, vhodnější je semiš nebo čalounění, na které se nemůžete v létě „lepit“.

Dalším aspektem je to možnost sklopení sedadla. Zaklonění opěrky zad lze u každého modelu učinit jinak a do jiné pozice, zatímco u některých křesel si téměř lehnete, jiné vám umožní jen mírný záklon společně s pohupováním. Které je samozřejmě další věcí sloužící k relaxaci. Většina relaxačních křesel je dále vybavena kapsou po straně, do které si můžete dávat knihu, televizní ovládání, sušenky nebo pití – každému podle jeho gusta.

Výjimečně mají relaxační křesla funkci vibrace nebo masáže, která k uvolnění také značně přispěje. Levnější modely těchto relaxačních křesel nabízejí jenom jeden modul vibrací, dražší a kvalitnější modely potom mají na výběr z různých módů a sil vibrací. Ovšem jejich cena už je trochu někde jinde.

Na co ty tedy dát při výběru pozor

Než vstoupíte do obchodu, měli byste mít rozmyšleno, jaký druh relaxačního křesla chcete. Jednak by vás měla zajímat prostorová náročnost modelu, dále jeho kvalita a provedení. V případě, že nepotřebujete další velké křeslo, postačí vám na jednoduché relaxační křeslo na příležitostné pohupování.

Rovněž nezapomínejte, že křeslo by mělo ladit s celkovým stylem místnosti, do které ho chcete dát. S tím rovněž souvisí i barva a druh dřeva v případě jednoduchého relaxačního křesla. Záležet by vám mělo rovněž na tom, jak se dá křeslo polohovat, popřípadě kolik vibračních modulů má.